Kasvatimme vakavaraisuuttamme vuonna 2007, niin vakuutus- kuin sijoitustoiminnankin tulos oli positiivinen

Pohjantähden vuosi 2007 oli tasaisen kasvun aikaa. Kasvua oli erityisesti tapaturma- ja ajoneuvovakuutuksissa. Korvaus- ja liikekulujen suhdetta vakuutusmaksutuottoihin kuvaava yhdistetty kulusuhde oli kaikkien aikojen paras, 95,3 %. Keskinäiselle, asiakkaidensa omistamalle ja henkilökohtaista palvelua tarjoavalle yhtiölle tätä voidaan pitää erinomaisena tasona. Sijoitustoiminnan tuottojen kanssa teimme noin 1,5 M€:n voiton. Kasvatimme tasoitusvastuutamme 2,6 M€ tulevien vuosien puskuriksi ja vakavaraisuus kehittyikin myönteisesti. Henkilöstömäärä kasvoi vuoden aikana yhdellä, ollen vuoden lopussa 305.

Pohjantähden avainlukuja vuodelta 2007
   
Vakuutusmaksutulo noin                        74 M€
Vakuutustekninen kate noin                   3,2 M€
Tilikauden voitto noin                             1,5 M€
   
Vahinkosuhde                                  70,1 %
Liikekulusuhde 25,2 %
Yhdistetty kulusuhde                          95,3 %
   
Henkilöstöä 31.12.                           305

Vakuutusyhtiöitä koskevien laskentasäännösten muutoksista johtuen (erityisesti lakisääteisten lajien jakojärjestelmäosuudet) eivät vuoden 2007 tilinpäätöstiedot ole kaikin osin vertailukelpoiset vuoden 2006 lukujen kanssa. Tulemme esittämään vuosikertomuksessamme virallisen tilinpäätöksen mukaiset luvut (esitetty yllä) ja niiden rinnalla edelliseen vuoteen nähden vertailukelpoiset luvut. Yhtiökokous vahvistaa tilinpäätöksen toukokuun alussa.

 

Vertailukelpoisin luvuin yhtiön maksutulo kasvoi n. 3,8 % vuonna 2007 ja maksetut korvaukset n. 8,5 %. Korvausmenoa kasvattivat mm. kallistuneet rakennuskustannukset ja sairaanhoitokulut. Pohjantähden hinnankorotukset viime vuonna olivat pieniä ja osittain hintoja jopa laskettiin.

 

Hyvä vire jatkuu 

Pohjantähti menestyi yritysvakuutusmarkkinoilla vuonna 2007. "Myös vuoden 2008 ensimmäinen vuosineljännes osoittaa hyvän vireemme jatkuvan", kertoo toimitusjohtaja Petri Suni. "Jo useamman vuoden ajan on siirtoliikkeemme tulos niin lakisääteisen eläkevakuutuksen kuin lakisääteisen tapaturmavakuutuksenkin osalta ollut positiivinen. Tuoreet tiedot tammi- maaliskuun siirtojaksolta vahvistavat asian", jatkaa Suni.

Yhtiön vuosikertomus ja henkilöstöraportti tehdään vain sähköisessä muodossa. Ne julkaistaan kotisivuillamme 6.5.2008 pidettävän tilinpäätöksen vahvistavan yhtiökokouksen jälkeen.