Joululiikenne alkaa jo markettien parkkipaikoilta ja keskustojen ruuhkista. Kiire ja tarkkaamattomuus aiheuttavat usein vahinkoja, jotka latistavat joulumieltä. Jo kauppamatkoihin syytä varata riittävästi aikaa, jotta voi ajaa rauhallisesti ja muut huomioon ottaen. Pidemmille matkoille pätevät ihan samat asiat.
Vakuutusyhtiöiden tilastojen mukaan esimerkiksi viime vuonna jouluaaton aattona tapahtui 523 vahinkoa, joista 196 parkkipaikoilla, 241 kaduilla ja 86 moottoriteillä ja muilla yleisillä teillä. Aatonaattona tapahtuneiden vahinkojen määrä oli kaksinkertainen normaalipäivään verrattuna. Tähän vaikutti myrskyinen sää ja erittäin huono ajokeli.
Maanteillä joululiikenteen riskit eivät ole viime vuosina olleet muuta talviliikennettä suurempia. Huonot keliolosuhteet kuitenkin lisäävät selvästi onnettomuusriskiä, joka on jäisellä tai sohjoisella kelillä moninkertainen hyviin olosuhteisiin verrattuna.
Joululiikenteessä menehtyy vuosittain keskimäärin 13 ihmistä ja loukkaantuu noin 350.
Turvavyöt ja -istuimet
Kuljettaja
Matkustajat
Auto
Reitti ja aikataulu
Lisätietoja: Koulutusohjaaja Ilkka Valkama, puh. (09) 4174 7307